Hry s dětmi 0-3 měsíce

Pozorování domácích prací a domácnosti

Umožněte miminku pozorovat, co děláte. Dejte ho do autosedačky a nastavte tak, aby vidělo jak vaříte, uklízíte, věšíte prádlo ... U každé činnosti mu pak vyprávějte, co právě děláte. Pokud to bude možné, také mu vždy ukažte zblízka předmět, se kterým manipulujete - vařečku, hrnec,... Později si bude chtít tyto předměty i osahat, tak mu to umožněte. Obdobou je pozorování domácnosti - vemte si dítě do náručí a jděte s ním na obhlídku domácnosti - v obýváku mu ukažte televizi, skříň, křeslo, stůl, okno atd. Než obejdete a pojmenujete všechny podstatné věci, které doma máte, možná vám i v náručí usne

Je to ta nejjednodušší zábava, kterou vašemu miminku zajistíte.

Prstíkování

Vaše ruka je velmi zábavná. Je roztřepená a umí dělat různé věci. Pro vaše miminko je velmi zábavné jakékoliv kroucení, hýbání a ohýbání vašich prstů. Je to zábavné tancování zábavných předmětů, které jsou pro miminko zatím ještě velmi neznámé (své ručičky si ještě nemělo příležitost poznat). U pohybů vašich prstů můžete i něco povídat nebo vydávat různé zvuky.


Na kukandu

Nastavte se dítěti tak, aby vidělo na váš obličej. Pak si před obličej dejte plínku a pomalu z ní vykoukněte a zároveň řekněte "kuk". Můžete měnit rychlost "kukandy" nebo jí doprovodit ještě různými grimasami, abyste upoutali či udrželi pozornost vašeho děťátka.

Hra na kukandu vám pak vydrží ještě dalších pár měsíců.

Povídání si s tělíčkem

Hru můžete hrát buďto s oblečeným miminkem, nebo i například před koupáním, kdy je miminko vysvlečené. Můžete mluvit na jakoukoliv další část těla. Buďto popisujte co vidíte (tahle nožička má pět maličkých baculatých prstíčků, to je paleček, to ukazováček...) nebo jí říkat nějakou říkanku, například: "Do tohoto bříška dáme trochu mlíčka, pak nám ten náš kluk vyroste jak buk". U povídání s tělíčkem nezapomeňte na hlazení vašeho miminka, které je velmi důležité pro tvorbu vztahu mezi vámi.

Jistě najdete spoustu legračních variant - jako například telefonování přes nožičku (do jedné nožičky mluvte a druhou poslouchejte). Zkuste přivázat nebo našít (ale bezpečně, aby nedošlo k uvolnění) na ponožku rolničku nebo nějakou lehkou hračku, která chrastí. Děťátko, které už začíná hýbat nožičkami, si začíná uvědomovat souvistlost - akce (pohyb nožičkou) - reakce (zvuk rolničky) ... Takové rolničkové ponožky se i prodávají. Variací je zvuková hračka, kterou dáte k nožičkám - hračka vydá zvuk při každém kopnutí.


Zbloudilé světélko

Pokud bude v místnosti úplná tma (některé děti se úplné tmy bojí, tak alespoň přítmí), můžete zapnout baterku a svítit na strop či na zeď a dělat světýlkem různé obrazce (kruh, vlnku ...). Také můžete světlo zhasnout a zase rozsvítit (ale to jen párkrát, aby z neustálé změny světla nebolely děťátko oči). Zábavné také je, když si baterkou posvítíte na ruku a se světlem hrajete hru prstíkování.

Veselé ponožky

Vaše malé štěstíčko má neposedné ručičky a nožičky, které si dělají co chtějí. Zkuste na nožičky (ručičky) připevnit rolničky nebo maličké chrastící předměty (pozor na pečlivé upevnění, aby nespadly a dítě je nemohlo vdechnout!). Uvidíte, jak neposedné nožičky zabaví děťátko na chvíli za vás.

Copak je to za hračku?

Vaše děťátko je s přibývajícími týdny zvědavější, umožněte mu poznávat věci "na vlastní kůži". Podejte mu hračku nebo nějakou pěknou barevnou věc a nechte ho si na ní sáhnout a pořádně se s ní seznámit. Můžete použít jak hračky, tak i věci pro děťátko méně obvyklé - vařečku, barevný hrníček, studený hrnec (je dobré je seznamovat nejen s barvami, ale i s různými materiály - něco hřeje, něco studí, něco je jemné, jiné zase hrubé...). Při zkoumání hraček a věcí můžete už začít také s ukazováním, co všechno se s věcí dá dělat - hrnec se pěkně rozezní, když do něj bouchneme lžící, do průhledné sklenice můžeme uzavřít malý balónek a chrastit s ní atd. Představivosti se meze nekladou, uvidíte, jak si i vy vyhrajete

Kdopak to je v tom zrcadle?

Vemte děťátko před velké zrcadlo, aby se vidělo pokud možno celé. Pak dělejte různé pohyby - mávejte rukama, kývejte a točte hlavou atd. Pak dělejte pohyby i s dítětem a seznamujte ho s jeho tělem. Ukažte mu na nosánek a dotkněte se ho a přitom řekněte: tady má Štěpánek nosánek, pak si ukažte na svůj a řekněte: tady má máma nosánek. Takto můžete pokračovat a seznámit ho s obličejem, ale i s ručičkami, nožičkami, kterými mu zároveň budete pohybovat, když se o nich zmíníte.

Dítě si touto hrou lépe propojí vizuální stránku s hmatovou.

Kouzelná pusa

Vemte si vaše miminko na klín tak, aby dobře vidělo na vaše ústa. Pak ho už jen nechte pozorovat, co vše ústa vykouzlí za zvuky.

Pískejte, mlaskejte, kruťte jazykem, cvakejte zubama, foukejte, dělejte různé zvuky jako zvířata - koníček, pes, kočka, prasátko, kachna, ptáček, lev, koza, ovce.

Prsty si přejiždějte rty a dělejte zvuk: brm brm brm - pak to můžete zkusit i u miminka - to bude jen mlaskat. 

4-6 měsíců

Poznávání materiálů - trénink vjemů Potřebujete různé materiály - například list papíru, mikrotenový sáček, jemný šátek, froté ručníček, kartáček ...Dítě si posadíme na klín, nabízíme mu různé materiály a říkáme, co to je, že to šustí, že je to jemné či hrubé atd. Pérovací hračkyUvažte nějakou hračku - doporučuji měkkého plyšáka - na přiměřeně dlouhou gumu, kterou uchytíte k nějakému předmětu ve výšce - konstrukci falešného patra/postele, úchyt ve stropě, aby hračka visela volně dolů ... Děťátko bude za hračku tahat.Bude ho bavit, jak hračka lítá tam a zpět. Pohyblivé obrázky jako kolotoč nad postýlku a pro trénink úchopu

Nabídněte dítěti Váš obličej Děťátko se snaží zkoumat vše, co vidí. Hlavními nástroji, které mu v průzkumu pomáhají, jsou ústa a ručičky. Přibližte se k dítěti svým obličejem a nechte ho, ať si s ním pohrává. Moje Kačenka mi ve čtyřech měsících ještě nekontrolovaně žďuchá do nosu, tváře, pohrává si s vlasy atd. Má tak možnost si spojit to, co vidí s tím, jak je to cítit hmatem.

Šátkohraní

Připravte si ten nejhebčí a nejprůhlednější šátek, jaký máte.

Pak položte Vaše miminko na záda a jemně na něj šátek pouštějte z výšky, až je miminko celé přikryté (vnímá šátek pokožkou - jemný vánek a pocit, když se šátek dotkne kůže, i vizuálně - maminka a všechno kolem je najednou nějaké červené...).

Pak šátek jemně posunujte po tělíčku - například od hlavičky k nožičkám nebo různými jinými směry - ať vnímá ten pocit očekávání, že za chvilku ten příjemný šátek polechtá nožičky, za chvilku zase uvidím maminku červeně...

Od 3 měsíců už dítě vnímá první sociální rutiny a je schopno předvídat co v rámci zaběhlé aktivity bude následovat. Už můžete začít více rozvíjet pohybové a duševní schopnosti. Vhodné je tleskání, lechtání, plácání, převalování.

Zkuste s děťátkem začít hrát sociální hry a naučte je první říkadla a otázky, na které už by mohl reagovat. Nezapomeňte zapojit i jejich tělíčko:

"Vařila myšička kašičku ..."

"Paci - paci - pacičky, táta koupil botičky...."

"Hopsy, hopsy, hopsasá, Štěpánek (jméno) se natřásá"

"Hopsa hejsa do Brandejsa"

"Takhle jedou malí páni, takhle jedou velký pání..."

"Jak je Štěpánek veliký?"

"Berany berany duc"


Jízda na koni

Pohodlně se usaďte, dejte si nohu přes nohu a miminko posaďte na nárt obličejem k vám. Chyťte ho za ručičky a pohybujte nohou v koleni nahoru a dolů. Přitom můžete vydávat zvuk jako koníček nebo mu zpívat písničku o koníčcích, nebo říkat říkanku.


Čtení knížky

Položte si miminko vedle sebe na postel a otevřete se nad hlavou knihu. Tou pak listujte a čtěte říkanky nebo popisujte zvířátka, která tam vidíte - můžete popis zvířátek doprovodit i zvuky, které vydávají - pejsek štěká - haf, haf, ... kravička bučí - bůůůů, ....

Rybolov

Uvažte k jakékoliv "nerozbitné" hračce provaz. Ten přehoďte například přes stůl a hračku nechte viset ze stolu dolů. Děťátko si vezměte na klín na druhý konec stolu a dejte mu druhý konec provazu do ručičky. Nejprve mu ukažte, jak se hračka objeví, když za provaz zatáhnete. Když se hračka objeví na stole, ukážete, jakou máte radost. Pak spusťte pomalu hračku zase dolu ze stolu a nechte vaše děťátko si s provazem chvíli hrát, aby mohlo jeho záhadu vyřešit samo.

Fotbalista

Nafoukněte nafukovací balónek a zavažte ho šňůrkou, která bude minimálně 10 cm dlouhá. Pak položte vaše miminko na postel na zádíčka a nechte mu volně nožičky. Nad nožičky mu dejte balónek a řekněte mu, aby do něj nožičkami kopal - kdyžtak mu pomozte, případně si lehněte vedle něj a ukažte mu, jak se to dělá. Pak už jen držte za provázek balónek nad nožičkami a nechte ho trénovat na jeho hvězdnou fotbalistickou kariéru

Výměna rolí - zrcadlo
Pozorujte, co dítě dělá a dělejte to po něm. Když si dítě zatleská, zatleskejte si také, když bouchne do hračky, bouchněte i vy, když vydá nějaký zvuk, vydejte ho též. Vždy, když zopakujete jeho aktivitu, chvilku počkejte na jeho reakci. Pokud nezareaguje, zkuste zopakovat jinou aktivitu, kterou udělá záhy, někdy se chytne a zaujme ho, co to vlastně děláte...

Výletní loď

Vezměte deku, na deku dejte velký polštář a položte na něj miminko na záda. Pak uchopte dva vzdálené růžky deky a pomalu tahejte dítě po podlaze. Udělejte výlet celým bytem - pokud máte prahy, pak jen po pokoji, abyste dítěti neublížili.

Pokud máte velký koš na prádlo nebo velkou papírovou krabici, pak udělejte loď z ní, připevněte lano nebo provázek, za který budete loď za sebou tahat. V lodi musí být pohodlí, tak do ní dejte polštářky a pak už může malý pasažér nasednout a JEDÉÉÉÉM !

Hra na schovávanou

Schovejte jakoukoliv větší věc (medvídka, míč...) pod deku (polštář / plínku...) před očima dítěte a nechte kousek koukat ven. Pak se zeptejte: "kde je míček?" Otázku po chvilce ještě zopakujte a pozorujte, jak dítě reaguje - bude se dívat buďto po vás nebo směrem, kam jste předmět schovali? Pak hračku vytáhněte a projevte radost: jééé, tady je míček " A nezapomeňte se u toho usmát. Pak míč znovu schovejte - opět před jeho očima (na opravdové hledání je ještě dost času) a zeptejte se opět, kde je míček. Zkuste, jestli už vám to sám neprozradí :-) Můžete mu pomoci ještě ukázáním prstem na místo, kde je hračka schovaná. Ve čtyřech měsících vám napoví pohledem, v sedmi měsících už se asi bude snažit k věci překulit. Při pátrání na něj mluvte velmi jednoduše - je tam? kde je? tam není. Až spolu hračku objevíte, projevte radost, že se vám to povedlo a pochvalte děťátko, že je šikulka.

Éro letí

Držte dítě na pažích před sebou a pomalu se otáčejte dokola. Zvedejte ho nahoru a dolu blíže podlaze a lustru (je vhodné mít nad sebou předmět, na kterém pak vidí, že se mu přibližuje a oddaluje. U toho můžete říkat klasickou říkanku: Éro letí, nemá děti, my je máme, neprodáme.

Pak dítě můžete otočit a udělat letadlo i obličejem dolů a třeba se proletět celým bytem. 

7-9 měsíců

Zalaminované obrázky pro batolata

Originální alternativa k drahým hračkám.

Také Vaše dítě rádo žužlá papíry, které vždy někde znenadání najde? Vyrobte mu z papíru povolenou hračku.

Vyrobte mu obrázky z barevného papíru (nejlépe oboustranně), nebo je vystřihněte z nějakého časopisu. Pak je nechte zalaminovat. S takovými obrázky si pak může krásně hrát. Samozřejmě hlídejte, aby se časem nerozžužlaly tak, že by se fólie začala pomalu odlupovat. V takovém případě obrázek raději hned vyhoďte.

Zalaminované obrázky můžete dítěti nechat jen tak na hraní na zemi nebo je zavěsit na gumu na nějaký úchyt na stropě nebo ve futrech dveří. Je pro něj zábava, když za obrázek tahá a ten hopsá nahoru a dolů.

Zajímavosti v pet lahvi

Do malé průhledné pet lahve bez obalu (můžete zvolit jakoukoli plastovou nádobu, ale malá pet lahev je příjemná z důvodu snadného uchopení a zároveň se dokáže i pěkně zakutálet kousek dál) vložte nějaké zajímavé věcičky - knoflíky, oříšky, trochu vody, korálky, písek atd. Dítě si s lahvičkou bude pohrávat a zkoumat přesouvání nákladu (voda je pro něj asi nejzáhadnější). Zároveň bude zkoumat různé zvuky, které budou náplně lahve (lepší je mít lahev naplněnou jen z části) vydávat. Umožněte děťátku si také obsah lahve ohmatat - nalijte mu na ručičku vodu, nechte ho si chvíli pod dozorem pohrát s lískovými ořechy či knoflíky... Tak jej nejen zabavíte, ale i vzděláte.

Malý kuchaříček

Vaše batole je tak zvídavé, že by byla škoda jeho zájmu nevyužít. Zkuste se s ním pustit do různých domácích prací spolu. Když budete vařit, dejte mu za zem do kuchyně (nebo do ohrádky) také nějakou vařečku, plastové či dřevěné příbory, plastové misky atd. Vše předem dobře prohlédněte, aby si dítě nemohlo ublížit (žádné ostré hrany, malé oddělitelné části...). Uvidíte, jak ho bude bavit třískat do misky vařečkou nebo pořád dokola skládat několik misek do sebe

Pokud máte vhodnou velikost misky, zkuste dopřát dítěti i vám trochu adrenalinu - posaďte malého výletníka do misky a hurá na výlet ! Výletníka můžete tlačit za misku nebo trošičku táhnout za ručičky - pozor ale na rychlost, aby se vám pasažér nevyklopil! Po podlaze to príma klouže a malý výletník zažije zase něco nového!

Fotbalista

Když už se vaše batole pokouší chodit, zkuste mu dát nějakou motivaci. Pokud máte malý lehký míček (látkovou kostičku nebo další lehkou hračku), dejte mu jej před sebe a uvidíte, jak ho bude bavit si jej kopat před sebou a utíkat za ním, aby si mohl znovu a znovu kopnout.

Kouzelník

Jak se blíží první rok, začínáte asi pozorovat, že vaše zlatíčko začíná o věcech přemýšlet. Zkuste ho poškádlit a schovejte mu jednu věc do druhé tak, aby šla lehko zase vyndat ven. Senzační je například děrovaný míček (který je mimochodem báječný pro první úchopy, kdy malé tříměsíční miminko ještě neumí uchopit hračku, ale do díry mu prstíčky lehce padnou a má pak radost z první uchopené hračky). Do něj můžeme schovat třeba malou plyšovou hračku a uvidíte, co váš raubíř bude vyvádět, aby jí z míče dostal Je to zároveň i zpestření již "okoukaného" míčku, když se v něm něco pohybuje.

Tunel

Připravte pro dítě zábavnou prolejzačku. Připravte si krabici, která bude o trochu větší než batole a odřízněte z něj horní a dolní poklopy. Krabici můžete ještě pomalovat, aby byla pro dítě příjemnější a přátelštější (sluníčko, kytička, autíčko, obláček...). Pak už jen stačí posadit dítě na jednu stranu krabice a sami na něj juknout z druhé strany a pobídnout ho k proplazení skrz. Pokud ho nenalákáte vy sami, pak zkuste nějakou hračku, která je velmi oblíbená (případně sušenku či nějaké jídlo).

Až bude dítě větší, můžete zkusit propojit pár takových krabic a udělat tunel delší. Také zkuste proříznout na vrchu krabice pár děr, aby se skrz ní dala prostrčit ruka a pak, při prolézání dítěte, můžete na dítě vždy sáhnout, uvidíte, jak bude pádit, aby vaší ruce unikl

Na schovávanou

Zkuste zakutálet míček (nebo nějakou oblíbenou hračku vašeho batolete) pod pohovku nebo pod stůl. Uvidíte, jak si váš průzkumník oblíbí to, že spolu hračku hledáte. Nejprve se ho zeptejte "kde je míček?" - otázku můžete zopakovat ještě jednou a pak mu naznačit pohledem nebo sklonem hlavy, kde je vlastně schovaný, případně mu na něj ukázat a pak se znovu zeptat "kde je míček?". Pokud se k němu rozeběhne, pak se za ním také rozeběhněte (samozřejmě jako férový hráč také po čtyřech), uvidíte, jak začne pelášit a smát se u toho. Bude to pro něj bezva zábava.

Skákání na velkém balónu

Máte doma velký balón (gymnastický míč), na kterém cvičíte vy dospělí? Tak toho využijte i pro malého neposedu. Buďto si na balón sedněte vy a vezměte si dítě na klín, nebo jej rovnou posaďte na balón a pořádně přidržujte.

Pak už jen různě rozpohybujte balón - skákejte, vrťte s ním do stran a dokola. Zkuste také vyčkat s dalším krokem a vyzkoušet tak, jestli vaše dítě už přemýšlí o tom, co asi bude následovat. Například při hře na skákanou budete říkat: "takhle jedou malí páni" (a skákat pomalu), "takhle jedou velcí páni" (skákat trochu více) a pak chvíli počkat než děláte třetí styl skákání: "a takhle jedou husaři, na koníčku do Prahy" (a skákat moooooc vysoko).

Schody

Už se vaše dítě plazí se samozřejmostí? Pak mu přichystejte další výzvu - schody!

Když ho pod ně posadíte, myslím, že se na ně automaticky vrhne jako na něco, co ještě neměl příležitost poznat. Pokud ne, pak ho motivujte hračkou, kterou položíte na druhý nebo třetí schod (aby byla dostatečně daleko, aby ji nemohl sundat bez námahy, ale zároveň dost blízko na to, aby ji viděl). Když se po hračce bude snažit natáhnout, pomozte mu ve správném srovnání kolen a ručiček tak, aby se mu dobře lezlo. Pak mu hračku posouvejte na další a další schody. Pozor, pořádně dítě přidržujte, aby neupadlo!

Cestu zpátky plánujte pozadu, aby se to dítě učilo správně již od začátku - děti nemají pud sebezáchovy, tak by se v klidu vydaly i hlavou dolů

Kam to zmizelo?

Máte doma karimatku? Pak jí srolujte do ruličky tak, aby se dovnitř vešel malý míček nebo či hračky, které tam budete schovávat.

Pak do karimatky, kterou postavíte na zem otvorem, před dítětem dávejte míčky a zeptejte se: "kam se ty míčky schovaly?". Pak udělejte kouzlo a karimatku nadzvedněte a nechte míčky vyklouznout z karimatky.

Pokud nemáte karimatku, uděletejte obdobu hry s roličkou od papírových utěrek, kam schováte drobnější věci - třeba kolíčky. Buďto můžete zase mít otvor na zemi a do druhého kolíčky schovávat a pak roličku nadzvednout a vypustit schované kolíčky, nebo roličku naklonit směrem k dítěti a vhodit tam kolíček, který po chviličce nakloníte víc a vypadne dítěti do klína.

Zima je tady!

Pokud není zrovna zima a nemáte přístup k přírodnímu sněhu, zkuste si ho trochu vyrobit. Pokud budete rozmrazovat mrazák, budete ho mít dost. Pokud to zrovna neplánujete, rozmixujte v mixéru na drobno kostky ledu.

Pak vyrobený sníh dejte do misky, dítě usaďte do židličky a nechte ho si se sněhem hrát (ručičkami či lžící...).

Pokud chcete udělat hru zajímavější, kápněte do něj trochu potravinářského barviva a rozdělte obarvený sníh dle barev do různých mističek.

Můžete mu dát také do ruky kostky ledu. Bude se divit, jak mu v ručičkách mizí a hlavně, jak ty potvůrky pořád kloužou

Zkoumání konzistencí

Usaďte díte do židličky a připravte mu na stoleček několik různých předmětů, které mají odlišné konzistence.

Lepivé těsto na cukroví, drobivou až lepivou uvařenou rýži, brambory, uvařené těstoviny, drobící se sušenky, drobenku, koláč, med, marmeládu, máslo, měkký sýr, mouka, strouhanka, kokos ...

To samé můžete udělat i s předměty, které nejsou k jídlu - u těch musíte dítě více hlídat (u jídla samozřejmě také). Připravte mu například: gumový míček, nafukovací balónek, mycí houbu, mastičku, plastelínu...

Takto můžete zkoumat různé předměty - a to nejen z hlediska jejich konzistence - zkuste dát například dva velké magnety (či magnetizující předměty) k sobě - pozor, pořádně dítě hlídejte!!!

Akrobat

Toto je hlavně cvik pro maminku

Lehněte si na záda, chyťte dítě pod pažemi a naberte ho svými nohami (nárty) pod třísly tak, abyste ho měla ve vzduchu zhruba nad vaším břichem. Pak nohami pohybujte, co vám kondice dovolí - nahoru a dolů, ze strany na stranu. Můžete dítě i nechat pomalu sklouzávat z nártů až na vás - na břicho. Tento cvik chce lepší kondici, tak pozor, buďte opatrní a pořádně dítě držte, ať vám nevypadne. Raději cvik provádějte na posteli, aby bylo případné přistání měkké. 

10-12 měsíců

Srandovní curling aneb parádní klouzanda

Také se vám pořád děcka pletou pod nohy při veškerých aktivitách? Tak toho využijte a udělejte pro ně (a to nejen pro ně - smát se budete i vy :-) ) zábavu při úklidu.

Pokud nemáte všude jen koberce, ale najdou se u vás i dlaždice, tak až se děťátko přiblíží, otřete dlaždice před ním vlhčeným ubrouskem (použijte raději ty na prdýlku, než úklidové, které jsou kdoví čím napuštěné). Batoleti začnou krásně ujíždět ručičky, ale vždycky to krásně vybere a začne ho to s největší pravděpodobností moc bavit. Kačenka je vždycky nadšená a "bruslila" by pořád :-) Já si pak připadám jako hráč curlingu, který "čistí" plochu před curlingovým kamenem :-)

Loutkové stínové divadlo

Vyrobte si pár siluet postaviček z tvrdšího papíru - doporučuji jednoduché snadno rozpoznatelné postavy. Pak na tuto vystřiženou postavu připevněte lepenkou špejli, abyste s ní mohli manipulovat.

Ještě zbývá vhodně nastavená lampička či baterka, aby vytvořila na protější zdi krásný stín. No a hurá na divadlo!

V sekci pro 2-3leté děti je inspirace, jak připravit divadelní herce z vlastních rukou/prstů -hra s názvem "Stínové divadlo". Myslím, že pro takto malé děti ještě takové "nevýrazné" tvary, které potřebují vyvinutou fantazii, nejsou, ale vy můžete začít trénovat na pozdější dobu :-)

Stínové kino

Posaďte dítě před sebe, aby se dívalo na protější zeď.

Vy si připravte několik předmětů, na které budete svítit baterkou a promítat jejich stín na stěnu. Dítě by pak mělo rozpoznávat, o jaké předměty jde. Najděte snadno identifikovatelné předměty - hrníček, konvici na čaj, vařečku, vidličku, nůž, lžíci, jablko, banán,...

Co to tu je?

Dítě už vnímá nejen lidi, ale i prostředí okolo sebe. V tento čas už tedy můžete začít s intenzivní ukázkou a popisem toho, co se okolo něj nachází. Touto hrou strávíte mnoho času a je velká pravděpodobnost, že děcko zabavíte na hodně dlouhou dobu. Vždy mu ukažte, co to je a co se s tím dělá. Asi se u mnohých věcí zastavíte na déle, protože váš malý průzkumník bude chtít všechno poznat velmi důkladně :-) Velmi zajímavé jsou i ty nejprostší věci, jako hrnec, poklička nebo mikrovlnná trouba.

Hra na schovávanou

Jednoduše schovávejte dítěti různé věci. Dítě už v tomto věku ví, že věc se nemohla ztratit, tak se bude snažit ji nalézt. Schovejte větší věci, které třeba udělají bouli pod dekou nebo jsou nějak více viditelné. Zároveň dítěti pomozte tím, že mu ukážete směr, kde asi hračka bude.

Foukej, foukej

Už umí vaše dítě foukat? Nejvyšší čas ho to naučit - blíží se první narozeniny a sfouknout první svíčku je velmi důležité

Zkuste si s dítětem lehnout na podlahu / stoupnout ke stolku / sednout ke stolu - a připravte si nějaké lehké předměty - listy ze stromu, malý kousek papíru, utržený kousek nitě atd. Ukažte dítěti, jak foukáním docílíte, že se věc pohne. Pak ho zkuste podpořit v jeho foukání.

Až se mu podaří pochopit, jak foukání funguje, dejte mu brčko a kelímek s vodou. Opět mu ukažte, jak se dají foukáním vytvářet krásné bublinky. Pak ho nechte bublinkovat samotného.

Přitáhni to blíž

Pokud nemáte doma hračky na šňůrce - tzv. tahací hračky, můžete takovou hračku vyrobit i sami. Na provaz přivažte auto, plyšáka nebo třeba vařečku nebo hračku, která vydává zvuky, když ji táhnete po zemi. Zkuste hru ještě vylepšit tím, že provaz, na který hračku uvážete, ještě prodloužíte tak, abyste mohli hračku na druhém konci provazu umístit někam dále - například za roh do dalšího pokoje. Tím dítě pozná nejen to, že se dají věci přitáhnout, ale i to, že něco může být schované a ukázat se, když se snažím k tomu využít ještě dalšího nástroje.

Šuplík plný překvapení

Pokud máte doma šuplíky, které můžete svému dítěti nechat k dispozici, udělejte to. Vyplatí se vám to. Zabaví se na hodně dlouhou dobu. Nechte mu tam věci, kterými si neublíží - vařečky, plastové nádobí, víčka trychtýře atd.

Zima v koupelně

Připravte si nějaké menší plastové voděodolné hračky, krabici od mléka (nebo jinou nádobu, kterou můžete dát do mrazáku).

Do nádoby dejte hračky, zalijte vodou a nechte v mrazáku zmrznout. Pak krabici vyjměte, obal odstraňte a získáte krásnou kostku ledu.

Napusťte vodu do vaničky (dítě může být ve vaničce nebo venku) a nechte kostku v teplé vodě (pozor, aby nebyla vařicí, jelikož si s ní bude dítě hrát) volně rozpustit. Jak se bude rozpouštět, budou z kostky vypadávat hračky. Dítě tak začíná poznávat další fyzikální zákony.

Můžete vytvořit i barevné ledové kostky - buďto vrstvení barev v jedné velké kostce, nebo vytvořit více malých kostiček.

Hry s jídlem

Tyto hry jsou u dětí velmi oblíbené, pro rodiče jsou ale náročnější :-) Dítě se obecně rádo rochní ve všem, ale pokud si nechcete přidělat zbytečně moc práce s následným uklízením, tak mu dejte k dispozici jídlo k tomu vhodnější: piškot, sušenku, chleba, rohlík, nadrobno nakrájené ovoce či zeleninu atd.

Díky tomu, že si může s jídlem pohrát, poznává různé konzistence, teplotu atd. Prostě mu zase o něco rozšíříte obzor.

Pokud dítěti dáte k dispozici drobné jídlo, trénuje tím tzv. pinzetový úchop. Nabídněte mu rozinky, hrášek nebo kukuřici.

Bublifuk

Jednoduše kupte bublifuk (stojí pár korun) a dělejte vesele bublinky - dítě bude nejprve vyjukané, co to je, že to nejde chytit, ale pak už bude vesele skákat a bublinky honit.

Tunel

Vaše dítě už pravděpodobně leze velmi obratně. Zkuste mu to lezení trochu zpestřit

Připravte si dostatečně velké papírové krabice, aby jimi mohlo dítě bez problémů prolézt. Odřežte jejich víka a připevněte je k sobě lepící páskou dostatečně pevně. Pak už tunel dejte do prostoru pokoje a vyzvěte dítě, aby jím prolezlo. Položte dítě na jednu stranu tunelu a vy jděte na druhou stranu, kde pak na dítě skrz tunel zavolejte, aby šlo za vámi.

Aby byl tunel pro dítě příjemnější, můžete jej ještě pomalovat pěknými obrázky - květinami, stromečky, sluncem či obláčky... Obrázky můžete namalovat jak vně, tak zevnitř. V tom případě však může být riziko, že se mu uvnitř bude natolik líbit, že nebude chtít vylézt

Koníček

Dejte si dítě na ramena nebo na záda a choďte, běhejte, skákejte s ním po místnosti či venku. Když budete super máma či táta, tak budete dělat íhá a napodobovat chůzi či klus koníčka i se zvukem kopyt.

Více na  https://www.jaksihrat.cz :-) Užívejte a bavte se....

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky